Basınçlama Deposu Sistemi

05.11.2017
1.968
Basınçlama Deposu Sistemi

Basınçlama Deposu Sistemi

Basınçlama depo sisteminde, yangın besleme suyu basınçlama deposundan gelir. Sistem kullanım için depoda bekleyen suyun hava ile itilip basınçlandırılmasıyla çalışır.

Depo içindeki su basınçlı hava sistemiyle sürekli basınçta tutulduğu için her an kullanıma hazır bekletilir. Yangın anında hava basıncı ile itilen su, depodaki su ve gaz basıncı bitene kadar sisteme su sağlar. Çok katlı binalarda basınç düşürme vanaları aracılığı ile basınç dengelenir.

Alt katlarda su basıncı 7 bar olmalıdır. Üst katlarda basınç 4 bar olduğunda hidrofor çıkışında basınç çok yüksek rakamlara ulaşır ve kontrol edilmesi zorlaşır. Bu yüksek basınçta verimli çalışma olmaz çünkü yüksek basınçta hortumu kontrol etmek hiç de kolay değildir. Bu çalışmayı sağlayabilmek için alt katların basıncı 7 bar ile sabitlenir. Bu işlem basınç düşürücüler aracılığı ile yapılır.

50m3 suyun basınçlı kapta tutulması uygun olmayan bir sistemdir. Bu sistem yüksek kapasiteli taleplerde tercih edilmez. Basınçlı yangın suyunda tercih edilen yöntem pompalı sitemdir. Pompalı sistemde kullanılmaya hazır bekleyen pompalar, yangın anında çalışmaya başlayarak, emilen suyu basıçlandırır ve bu basınçta sisteme suyu sağlar. Bu işlem depodaki su bitinceye kadar devam eder.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.