Boyler Nedir

29.11.2016
4.432
Boyler Nedir

Boyler Nedir

Farklı ısı yerlerinden gelen suyu depolamaya yarayan basınçlı kap çeşitidir. Ani bir su ihtiyacında depodan hızlı bir şekilde su kullanılabilir. Boylere sıcak su gönderebilecek cihazlar Sıcak su kazanları, buhar kazanları, güneş enerji sistemleri v.b olarak sıralayabilir.
Dilerseniz elektrikli tip boylerlerde bulunmaktadır. Elektrikli boyler seçimlerinizi alım yapmayı düşündüğünüz firma ile beraber yapabilirsiniz.

Standart tip mekanik boylerler serpantin sayısına göre ikiye ayrılır. Tek serpantinli boyler ve Çift serpantinli boyler olarak isimlendirilirler.

Tek Serpantinli Boyler

Tek serpantinli boylerler adından da anlaşılacağı gibi içinde bir tane serpantin bulunan boylerlerdir. Genellikle sadece kazan sistemi ile ısınan yerlerde kullanılır. Günümüzde sıklıkla konutlarda kullanılır.

Çift Serpantinli Boyler

Çift Serpantinli boylerde yine adından anlaşılacağı gibi basınçlı tankın içerisinde çift serpantinin bulunduğu boyler çeşitidir. Kullanılacak yerde en az iki adet ısıtma sistemi bulunmak zorunda. Bu ikilide genellikle kazan ve güneş enerjisi oluyor. Boyler sıcak suyunu kışın kazandan yazın ise güneş enerjisinden alıyor.

Hızlı Boylerler ve Vinil Kaplamalı Boylerler

Tek Serpantinli Boylerler ve Çift serpantinli boylerler aksi belirtilmeyen bir sıcaklıkta kullanılmadığı sürece hızlı boyler olarak tabir edilirler. Bundaki anlam ise kapasiteye göre boylerden çıkan saatdeki debidir.

Tek serpantinli boylerler ve çift serpantinli boylerler pn10 basınca uygun olarak üretilir ve serpantini emaye kaplıdır.
Opsiyonel olarak serpantinde bakır kullanılabilir ve basınç sınıfı pn16 olarak üretilebilir. Seri üretim olmadığı için ve kullanılan malzemeler standart üretimden farklı olduğu için fiyatlarda o oranda değişmektedir.

Elektrikli Boyler

Başta belirttiğimiz üzere boylerler sıcak su üreten bir cihazdan gelen suyu depolar. Sıcak su cihazı olmayan yerlerde çok sık kullanılmamakla beraber Elektrikli Boylerler kullanılmaktadır. Elektrikli boylerler kw ve basınçlı tank kapasitesine göre seçimi yapılır ve fiyat verilir.

Boylerler ile alakalı aklınıza takılan farklı bir konu veya satın alma düşüncesi  olursa bu konu altından yorum bırakabilirsiniz. Veya iletişim bölümünden bizimle bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.