Eşanjör Nedir Nasıl Sınıflandırılırlar?

Eşanjör Nedir Nasıl Sınıflandırılırlar?

Eşanjör Nedir Nasıl Sınıflandırılırlar?

Eşanjörler  bir başka ismi ile ısı değiştiriciler ,  akışkanlar arasında ısı transferini sağlayan tesisat ekipmanlarıdır. Akışkanlar arası ısı transferi olacağı için akışkanların birbirlerine karışmaması oldukça önemlidir ancak çeşitlerine göre akışkanların birbirlerine direk temas ettikleri tiplerde mevcuttur. Eşanjörler enerji tasarrufu ve tesisat ekipmanlarını korumak için oldukça önemlidir. Tesisattaki kir ve tortuları engelleyebileceği gibi  enerjinin ısı dönüşümü yapmasını sağlayarak ısıtma veya soğutma maliyetlerini oldukça  düşürür. Tesisatların içerisinde ısıtma,soğutma,basınç kırıcı, devre ayırıcı olarak kullanılır. Bunun dışında ısıtma soğutma alanında bir çok proseste   kullanılmaktadır. Akışkanların karışıp karışmamasıyla ilgili olarak farklı çeşit ve tiplerde  eşanjörler karşımıza çıkmaktadır.  Eşanjör tipleri şu şekildedir;

Reküperatör eşanjörler: Genellikle ısı transferi metal plakalar sayesinde yapılmaktadır. Akışkanlar paslanmaz veya metallerin üzerinde karışmadan hareket eder ve ısı transferi gerçekleşir.

Rejeneratör eşanjörler: Isı geçişi doğrudan gerçekleşmez . Isı öncesinde özel yapım dönel dolgulu bir malzeme tarafından depolanır ve depolanan ısı daha sonrasında akışkana aktarılır. Genellikle termik santrallerde kullanılan rejeneratör tipi eşanjörlerde akışkanlar kesinlikle birbirlerine temas etmezler.

Reboiler eşanjörler: Genelde hava ayrıştırma sistemlerinde kullanılan bu eşanjör çeşitleri sıvı oksijen oluşumunda kullanılıp özel olarak tasarlanırlar.

Kondenser: Soğutma sistemlerinde kullanılırlar ve içerisinde hareket eden akışkanları yoğuşturma amaçlı kullanılan eşanjör  çeşitidir.

Evaparatör: Soğutma sisteminde kullanırlar ve içerisinde haraket eden akışkanları buharlaştırma amaçlı kullanılır.

Çeşitlerine Göre Eşanjörler Nelerdir?

Plakalı Eşanjörler: Sıcaklıkları farklı iki akışkanın plakaların üzerinde birbirlerine temas etmeden ısı transferi yapan makinelerdir. Sızdırmazlık ve akışkanların karışmaması plaka contaları sayesinde gerçekleşir.

Lehimli Eşanjörler: Lehimli eşanjörler plakalı eşanjör çeşiti olup bakır lehimle birbirlerine kaynatılırlar. Sızdırmazlık plakaların lehimlenmesi ile sağlanır.

Borulu Eşanjörler: Borulu eşanjörler genellikle plakalı eşanjörlerin kullanılamayacağı yüksek basınçlı alanlarda kullanılan eşanjör çeşitidir. Gövde ve iç borulardan oluşan borulu eşanjörlerde ısı transferi iç boruların yüzeyinde gerçekleştirilmektedir. Borulular kapalı olduğu için sızdırmazlık sağlanmış olur.

Fanlı Yağ Soğutucu Eşanjörler: Fan ile soğuk hava üfleyerek akışkanları soğutan eşanjör tipleridir. En çok yağ soğutma uygulamalarında kullanılmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Eşanjör Çeşidi Hangisidir?

Günümüzde en yaygın kullanılan eşanjör çeşidi plakalı eşanjördür. Plakalı eşanjörler çok rahat sökülebilir ve takılabilirler bu yüzden plakalarda oluşacak kir ve tortu birikiminde rahatça temizlenme şansları vardır. Bunun dışında yedek parça temini kolay olduğundan zarar gören plakalar uygun plaka demetleriyle değiştirilebilir. Isı transfer verimliliği diğer eşanjör çeşitlerine göre oldukça yüksektir. Kapasiteleri daima artırılabileceği gibi ısı kaybı asla yaşanmaz. Plakaların arasına contalar yerleştirilir ve sızdırmazlık sağlanır conta problemi yaşanmaması durumunda sızdırma durumu imkansızdır. Onarım ve bakım maliyeti düşüktür ve izalasyon gerektirmezler.

 

Etkin Plakalı Eşanjör Seçimi Nasıl Yapılır?

Isının her akışkanda iletkenliği aynı değildir bu yüzden akışkanın cinsi muhakkak bilinmelidir. Akışkanın debisi ve giriş çıkış sıcaklıkları kontrol edilmelidir. İzin verilen azami basınç kaybı, azami işletme basıncı ve azami işletme sıcaklığı incelendikten sonra tesisat ekipmanlarına uyumluluğu kontrol edilmeli ve seçimi bunun doğrultusunda yapılmalıdır.

Kaynakça: http://www.ekinendustriyel.com/

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.