Flow Switch (Akış Anahtarı)

11.01.2017
3.000
Flow Switch (Akış Anahtarı)

Flow Switch (Akış Anahtarı)

Mekanikbilgi.com olarak tüm tesisat ürünlerinin olduğu gibi , yangın tesisatı ürünlerinide bir bir tanıtmaya devam etmekteyiz.
Bu kapsamda bilgi paylaşımında bulunacağımız diğer bir ürün ise Akış Anahtarıdır.
Akış Anahtarı, Akış şalteri manasına da gelen Flow Switch olarak kullanılmaktadır. Yangın tesisatı haricinde 1″ olan ürünler akış anahtarı olarak kullanılmaktadır. Yangın tesisatında ise Flow Switch denilmektedir.

Akış Anahtarı Nedir ?

Sulu sistem yangın söndürme sistemlerinde kullanılan ve montajı çok basit olan bir üründür. Yangın üzere üretilen Akış anahtarları üzerindeki u bolt yardımı ile boruya sıkıştırılarak montajı yapılmaktadır. Boru üzerinde açılan delikden akış anahtarı üzerindeki dil boru içerisine geçirilmektedir.

Yangın Tesisatında Kullanılan U Bolt Şeklinde Montajı Yapılan Akış Anahtarı

Akış Anahtarı Çalışma Şekli

Akış Anahtarının Tesisattaki Önemi

Yangın anında , yangın çıkan bölümde sprinklerin patlamasına sebep olan sıcaklık oluştukdan sonra sprink patlamaya başlar. Patlayan sprinkler hattaki suyun sprink yönünde akmasını sağlamaktadır. Su akışı olduğunda akış anahtarı dili akış yönünde hareket etmektedir. Dil hareket ettiğinde sprinkler sistemine yön verir ve yangın pompasının çalışmasını sağlar.
Akış anahtarları her zonda bulunması gereken ürünlerdir. Hangi zon üzerinde yangın çıkarsa müdehale o yönde olacağı için daha hızlı ve atik bir müdehale yapılmış olur.

Akış Anahtarı Özellikleri

  • Yangın için olan akış anahtarlı u bolt bağlantı mantığı ile montajı yapılmaktadır
  • Sulu sistem yangın tesisatlarında kullanılmaktadır
  • Akış anahtarı üzerindeki dil yaylı mekanizma olduğu için hem dikeyde , hemde yatayda rahatlıkla kullanılabilmektedir.
  • Alarm verici özelliği olduğu için otomasyon sistemine bağlanır. Otomasyona uyumlu montajıda herkes tarafından ön görülmektedir.
  • Bağlantı Çapları 1″ ile 2″ arasında dişli olarak üretilmektedir. Fakat dişli çaplarda UL Listeli FM Onaylı ürün bulmak zordur. Flanşlı olarak ise DN65 ile DN200 aralığında u bolt bağlantılı bir şekildedir ve UL Listeli FM Onaylıdır.

Akış Anahtarı Markaları

Yangın tesisatında kullanılan akış anahtarlarında UL Listesinde olması ve FM onaylı olma özelliği aranmaktadır. Bazı markalarda bu onay olsada çok kullanmanızı tavsiye etmemekteyiz. Piyasada bilinden 4 farklı markada akış anahtarı mevcuttur.

  • Potter Akış Anahtarı – En sık kullanılan markadır ve en güvenilir akış anahtarı markasıdır.
  • System Sensör Akış Anahtarı – Potter kadar bilinen ve sağlamlığından endişe duymadığımız diğer bir markadır.
  • Weflo Akış Anahtarı – Unival firmasının girişimleri sonucunda Türkiye pazarında 1 yıldır olan akış anahtarıdır.  Kalitesi yönünde çok bir bilgi aktaramasakta marka kalitesinden dolayı alınabilir bir ürün olduğunu söyleyebilirim.
  • Tyco Adt Akış Anahtarı – Adını öok duymadığınız bir ürün olabilir. Önermediğimiz çin menşeili bir üründür.

Akış anahtarlı ile alakalı bilinmesi gereken önemli bilgileri bu şekilde sıralayabiliriz. Aklınıza takılan soruları konu altına yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.