Flow Switch – Akış Anahtarı

11.12.2016
5.878
Flow Switch – Akış Anahtarı

Flow Switch – Akış Anahtarı

Flow Switch – Akış Anahtarı nedir, Flow Switch nerelerde kullanılır, Flow Switch nasıl montaj yapılması gerekir gibi sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yangın Tesisatı hatlarında kullanılan ve adını sıklıkla duyduğumuz bu malzeme İzleme anahtarlı kelebek vana gibi her zonda kullanılması gereklidir.

Tesisattaki sprinklerin patlaması ile borudaki su akışı olduğunu sinyal veren malzemedir. Akış anahtarının ucunda bulunan dil su akışı ile beraner hareket ederek kontak çalışır ve yangın sistemine kontak verir.
Her zona ayrı bir akış anahtarı takıldığı için sinyalin nerden geldiği ve yangının nerden çıktığı kolay bir şekilde tespit edilebilir.
İsmi ve cismi ne kadar küçük olsada bir çok cihazın çalışmasına yön verdiği için yaptığı görev yadsınamaz şekilde büyüktür. Verdiği sinyal ile yangın ile alakalı tüm cihazların çalışmasını sağlamaktadır.

Akış Anahtarları Islak Alarm Vanalarının bulunduğu hatlarda kullanılmaktadır. Kuru alarm vanalarının bulunduğu sistemlerde böyle bir düzeneğe ihtiyaç yoktur.

Yangın Hatlarında Kullanılan Akış Anahtarı Resmini Yukarıda Görebilirsiniz.

Akış Anahtarları Hakkında Kısa ve Öz Bilgiler

  • Akış Anahtarları Islak Alarm Vanasının bulunduğu tesisatlarda kullanılmaktadır.
  • Hem Dikey bir şekilde , hemde yatay bir şekilde montaj yapılabilir. Ucundaki yaprak şeklindeki mekanizma yaylı olduğu için her iki montajada uydundur.
  • Elektriksel sinyal verdiği için otomasyon sistemine bağlamaya uygundur.
  • Akış Anahtarlarında Bağlantı çapları 1″, DN50, DN65, DN80, DN100, DN125, DN150, DN200, DN250 olarak bulunmaktadır.
    • 1″ çaplar manşon ile boruya kaynak edilebilir tarzdadır. Diğerleri ise üzerindeki u bolt ile boruya sıkıştırmalı bir şekildedir. 1″ Akış anahtarları yangın dışında diğer hatlardada kullanılabilir. Farklı tesisatlarda kutu içeriğinde çıkan diğer dilleri kullanabilirsiniz.
    • Yangın Tesisatında DN50 Ve , DN125 çaplar genellikle kullanılmaz. Bunun yerine bir üst çapı tercih edebilirsiniz.

Akış Anahtarı Markaları

Yangın tesisatında akış anahtarının öneminden bahsetmiştik. Peki bu kadar önemli bir hat için her türlü akış anahtarı kullanılır mı ?
Tabiki hayır…
Akış anahtarında bilinen markaları tercih etmelisiniz. Ve kesinlikle çin malı tercih etmemelisiniz.( İçinden çin mallarınında kalitelisi var diyenler olabilir  ama akış anahtarı konusunda malesef böyle bir durum söz konusu değildir.)
Akış anahtarında bilinen ve tercih etmeniz gereken iki tane marka var Potter Akış Anahtarı ve System Sensör Akış Anahtarı markalarıdır.
Bu markalardada Flow Switch lerde kaçak yollar ile çine yaptırma durumları söz konusudur. Marka ve bandrol kontrolünü iyi yapmanız gerekmektedir.

Flow Switch Fiyatları

Flow Switch’lerde markalar arası ve çaplar asında fiyatlar çok değişkenlik göstermemektedir. DN65 İLE DN150 Dahil olmak üzere arasındaki çaplar 90 usd aralığında satılmaktadır. Seri üretim olmayan DN50 , DN125, DN200 ve üzeri çaplarda 100 usd arasında satılmaktadır.

Akış Anahtarı ile alakalı aklınıza takılan bir soru veya sorun olursa iletişim yolu ile veya yazı altına bırakacağınız yorumun ile sorabilirsiniz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.