Kalorimetre ve Kalorimetre Montajı

Kalorimetre ve Kalorimetre Montajı

Ultrasonik Kalorimetre veya Mekanik Kalorimetre Montajı

Kalorimetre son günlerde enerji yasası kanununun değişimi ile beraber hayatımıza giren , yakıt bedelini kullanılan yakıta göre değil , tüketilen ısıya göre ölçen sayaçlardır. Kalorimetre montaj videomuzu izlemeden önce bağlantı aşamasında veya ürün seçiminde sıklıkla karşlılaşılan yanlışlıkları belirtmek istiyorum.

Kalorimetre Modeli ve Markası

Montajdan ziyade alınacak kalorimetrenin özelliğini ve markasını iyi seçmemiz gerekmektedir. Bildiğiniz üzere iki çeşit kalorimetre bulunmaktadır piyasada ;
Mekanik kalorimetre ve ultrasonik kalorimetre almak istediğiniz ürün alım gücünüze göre değişir fakat öncelikli tercihiniz Ultrasonik kalorimetre olmalıdır.

Arasında çok belirginbir fark mevcut. Meknik kalorimetrelerin okuma şekli su sayacı mantığında adındanda anlaşılacağı üzere mekanik bir şekildedir. Mekanizmaya en ufak bir pisliğin kaçması anında okuma yapmaz veya yanlış okuma yapabiliyor. Bu sorunlardan dolayı da sıklıkla arızaya geçmektedir. Arızalar bu sebeple olduğu için kullannıcı kaynaklı olarak bilinir ve garanti kapsamınada girmez 🙂
Kısacası Atalarımızın bir lafı var “ucuz etin yahnisi olmaz”.
Ultrasonik kalorimetreler ise debinin geçtiği yer düz bir boru şeklindedir ve içerinde ki küçük bir sistem sayesinde okuma yapar. Okuma şekli mekanik olmadığı için içerisinde pislik bulundurma ihtimali çok çok zayftır ve bozulma ihtimali çok düşüktür.

Kalorimetre montajında videoda kullanılan malzemeleri harfiyen kullanmanız gerekmektedir. Özellikle kalorimetre önüne pislik tutucu takmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Konu içerisindeki video Atlas Kalorimetreye aittir. Tüm kalorimetrelerde aynı mantığı kullanabilirsiniz.

Kalorimetre de Hangi Marka Kullanılmalıdır

Kalorimetrede marka seçimi çok önemlidir. Her cihazda olduğu gibi kalorimetrede de marka seçimi yaparken servis ağı ve kalitesine özen göstermeniz gerekmektedir.

Atlas Kalorimetre , Elektromed Kalorimetre , Danfoss Kalorimetre, Siemens Kalorimetre, Honeywell kalorimetre olarak sıralayabiliriz.
Bunların dışındaki markalar piyasaya sonradan girme ve servis ağı zayıf firmalardır.

Herkese bol kazançlı işler dileriz

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.