Katı Yakıtlı Kazan ve Yakıt Masrafını Düşürme

04.01.2017
8.802
Katı Yakıtlı Kazan ve Yakıt Masrafını Düşürme

Katı Yakıtlı Kazan ve Yakıt Masrafını Düşürme

Kat yakıtlı kazanlarda yakıt masrafını düşürmek zordur fakat bir okadarda kolay dememiz yanlış olmaz. Katı yakıtlı kazanlarda baştan alınabilecek veya sonradan montaj yapılabilecek stokerler sayesinde enerji tasarrufu sağlamanız mümkündür.

Otomatik yüklemeli yani stokerli kazanlar sistem gereksinimine göre otomatik olarak yanar ve sönerler. Yine otomatik olarak sistem gereksinimine göre yakıt çekerler kazana. Otomatik yüklemeli kazanlar türkiyede satışı bulunan tüm kömürleri kazana çekebilir. Otomatik yüklemeli sistemlerde stoker , kömür taşıyan cihaz , kömürü harlayan fan , kazan ısısını ayarlayan termostat gibi malzemeler ile ortak çalştığı için su ısındığı zaman veya kömür eksildiği zaman gerekli durdurma ve çalışmayı yapabilmektedir. Bu sayede sürekli ve fazla bir şekilde yakt yakmanın önüne geçilmiş olacaktır.

Otomatik Yüklemeli Kazanın Parçaları

 • Kazanda yanması istenen yakıtın depolanması için gerekli olan hazne bunker. Kömür dışında kazana zarar verecek cisimleri önlemek amacı ile üzerine elek bulunmaktadır. Bunkerden sonra görevi olan helezona girişlerde ve sonrasında sıkıntı olmaması için yakıtlar kesinlikle kuru olmalıdır. Yoksa helezonda tıkanmalara sebep olabilmektedir.
 • Yakıt haznesinden çıkan kömürü farklı yapısı ile kazana doğru iten helezon.
 • Helezondan giren kömürler kazan içerisinde pota dediğimiz yerde , fan yardımı ile yakılması sağlanmaktadır.
  Yanma kısmında bazı önemli hususlar bulunmaktadır.
  – Potanın üstünde bulunan yakıt maksimum 13-16 cm aralığında olmaktadır.
  – Yanma kısmınınn orta noktasına kesinlikle müdehale edilmemesi gerekmektedir.
  – Yanma kısmının yani potanın kenarlarındaki küller günde bir kaç kez temizlenmesi gerekmektedir.
  – Her yıl yanma kısmının altındaki tozlar ve pislikler temizlenmesi gerekmektedir.
 • Kazanın stoker ile ortak bir şekilde otomatik yanıp sönmesini sağlayan otomatik kazan kontrol paneli de diğer olmazsa olmaz parçalardan birisidir.

Stokerli Kazanlarda Yakıt Süresi Hesaplama

Stokerli kazanlarda bir diğer önemli husus ise yakıt sürelerinin düzgün bir şekilde ayarlanmasıdır. Yakıt sürülme süreleri v.s kaliteli bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bunun için aşağıda vermiş olduğumuz tabloyu kullanabilirsiniz.

Katı Yakıtlı Kazan Yakıt Sürme Süresi

Katı Yakıtlı Stokerli Kazan Fan Klape Ayarı

Katı yakıtlı kazan üzerindeki kontrol panelinden her türlü ayarı yapabildiğiniz gibi fan klape ayarınıda yapabilmektesiniz.Havayı ne kadar fazlalaştırırsanız yanmada o oranda artar , yine havayı ne kadar kısarsanız yanmada o oranda düşmektedir. Tavsiyem fan ayarını orta derecede tutmanız gerekmektedir su sıcaklığı belli bir derecenin altına düşünce otomatik çalıştırmaktadir.

 

Konu ile alakalı sormak istediğiniz soruları , yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.