Kombi Nedir ? Kombi Seçimi Nasıl Yapılır ?

22.10.2017
2.028
Kombi Nedir ? Kombi Seçimi Nasıl Yapılır ?

Kombi Nedir ? Kombi Seçimi Nasıl Yapılır ?

Kombi doğalgaz, kat kaloriferleri ve ayrıca LPG ile çalışan, LPG sisteminden doğalgaz sistemine, doğalgazdan da LPG’ye kolayca dönüştürülebilen, evin hem sıcak suyunu, aynı zamanda ısısını sağlayan, bununla birlikte ilave bir şofbene gerek duymayan, içerisinde ısıtma için gerekli pompa, tank, eşanjör gibi  materyaller barındıran son derece kullanışlı ve pratik bir sistemdir.

Kullanım yerleri olarak 60-250 metre kare ölçülere sahip tek katlı veya çift katlı, iş yerleri ve kafelerde, aynı zamanda çeşitli yaşama alanlarında kullanılır.

Kombi türleri;

Taze Hava Alış ve Kirli Gaz Çıkış Mekaniğine Göre

Bacalı Kombi
Hermetik Kombi

Yakıt Türüne Göre Kombiler

Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG’li)
Doğalgazlı
Ateşleme Mekaniğine Göre

Elektronik başlatmalı
Pilot Alevli
Kapasitesine Göre

17.000 – 20.000 kcal/h kapasiteli
24.000 – 25.000 kcal/h kapasiteli
27.000 – 30.000 kcal/h kapasiteli

Bacalı Kombi

Kurulduğu yerin havasından fayda sağlayan ve yanma sistemi bulunduğu yerin açık olan ve baca yoluna sahip tipteki kombilerdir. Bacalı kombi sahibi olmak isteyen kişiler kesinlikle bacanın randumanlı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek zorundadırlar. Olası bir baca tıkanıklığında ciddi problemler ile karşı karşıya kalınabilir. Banyo ya da 8 metre kareden az alana sahip alanlarda montajlanması kesinlikle uygun görülmez. Bacalı kombi sahibi olmak isteyen kişiler yaşadıkları il veya ilçede bacalı kombi montesinin serbest olup olmadığını gaz dağıtım firmaları ile konuşarak öğrenebilirler.

Hermetik Kombi

Hermetik kombiler tür olarak hermetik ve yoğuşmalı olarak iki tipe ayrılır.

Hermetik kombiler ateşleme yapmak üzere ihtiyacı olan havayı bir pervane (fan) aracılığı ile dışarıdaki ortamdan içeriye taşır ve yanma olayı başladıktan sonra ortaya çıkan atık gazı kullanılan mekanik sistem sayesinde atar. Hermetik kombiler, ısınma sisteminin bulunduğu yerde gerçekleştirdiğinden ve ortamdaki havayı kullanmadığından dolayı bağlı olduğu yere devamlı olarak havalandırma ihtiyacı doğurmaması için diğer kombi türlerine göre oldukça avantajlı durumdadır. Kötü yanları ise eğer ilk defa kurulumunu yapıyorsanız, çok kata sahip bir binanın merkezi ısınma sistemine göre ücreti daha yüksek olacaktır.

Hermetik Kombi İle Bacalı Kombi Arasındaki Değişkenlikler

Hermetik kombiler fan yardımına sahiptir fakat bacalı kombiler bu sisteme sahip değildir.
Hermetik kombilerde bacalara gerek yoktur. Herhangi bir dışa açılan bir ortama montajı yapılabilir. Bacalı kombilerse bina baca yollarına uyumlu olarak üretilmiştir. Fakat kötü bir durum meydana gelirse, o alandaki kişileri zehirleme potansiyeline sahiptir.

Yoğuşmalı hermetik kombi, suyun yoğuşma özelliğidir. Suyun gaz yani buhar halinden sıvı duruma geçmesine yoğuşma adı verilir. Doğalgaz ateşlendiği sırada meydana gelen su buharı sahip olduğu ısıyı kombinin enerjisine aktararak %109 oranında bir verim ile çalışıp, buradan yoğuşan suyu da dışarı atma sistemine yoğuşmalı kombi adı verilir. Kombilerde bu sistem, diğerlerinden daha gelişmiş bir mekanizmaya sahiptir. Sıradan kombilerde ortaya çıkan verim %80 – %92 arasındayken yoğuşmalı kombilerde bu oran %105 – %109 dolaylarındadır.

Yoğuşmalı kombilerle ilgili bilinen en büyük yanlış anlaşılmalardan bir tanesi de gazın iki kere yakıldığının zannedilmesidir. Ancak kombiden kombiden çıkan buharın, eşanjörün çevresinde döndürülmesi ile içerisindeki ısı alınır ve sıvı halıne gelen su dışarıya atılır. Tüm bunların sonucunda kombiler, kullandıkları enerjiden tasarruf ederler. Daha tasarruflu kullanıcılar daima yoğuşmalı kombileri tercih etmektedirler.

Kombi Seçimi Hangi Şekilde Yapılmalıdır?

Kombi almak istediğiniz zaman, ilk yapmanız gereken şey evinizin metre karesini öğrenmek olmalıdır. Metre kareye göre seçim yapmak, verimli ısı alımı için çok önemlidir.

Tavsiye olarak önerebileceğimiz metre kare ve kcal/h değerleri aşağıdaki gibidir;

80-90 m² evler için 17.000 kcal/h kombiler
90-150 m² evler için 20.000 kcal/h kombiler
150 m² ve üzeri için ise 24.000 ile 36.000 kcal/h kombiler uygundur.

Bir diğer tavsiye olarakta verilebilecek kombi markası, bu konuda en önemli unsurlardan bir tanesidir. Hangi marka kombi kullanmanız ve teknik servise ulaşım açısından ne gibi zorluk ya da kolaylıklarla karşılaşabileceğiniz konusunda çevrenizde iyice bir gözlem yapmanızda fayda var. Aynı zamanda tecrübeli kimselerden tavsiye ve fikir alış verişinde bulunabilir, tüm bu edindiğiniz bilgiler ışığında seçiminizi yapabilirsiniz. Kombilerde sırf ucuz olduğu için tercih etme eylemi daima doğru değildir. Kombi alındıktan sonra ortaya çıkacak arızalar ve problemlerde teknik servis olarak ihtiyacınız olan hizmet sunulamayabilir ve fazladan ücret ödeme gibi sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz.

Birkaç özelliğe de bakacak olursak, tercih ettiğiniz kombinin kullanımı kolay ve pratik olmalıdır. Soğuk hava şartlarına dayanıklı ve donma olaylarına karşı korunması gerekmektedir. Kombilerde en çok rastlanan problemlerden biri de don olaylarıdır. Pompa sisteminin de kolay arıza çıkartmaması önemlidir, bundan dolayı kaliteli pompaya sahip firmaların kombilerini satın almanızı tavsiye ederiz. Kombilerinizin sadece evinizi ısıtmakla görevli olmadığını, aynı zamanda tüm eve sıcak su sağladığını da unutmamak gerekir. Bundan dolayı elektronik ateşleme mekanizması kullanılmalıdır ve kullanmak istediğiniz sıcak suyu evin içerisinde sabit olarak vermelidir. Su açıldığı an itirabari ile sıcak su veren kombiler de bulunmaktadır. Bu tarz kombileri satın almanız, kolay kullanımı açısından sizlere oldukça rahat hissettirecektir.

Kombi Sorunları ve Çözümleri Nedir?

Kombiler ve kalorifer sistemleri ile karşı karşıya gelebileceğiniz sorun ve problemlerden bazılarının çözümlerini sizlere bilgi verme amacı ile paylaşıyoruz. Tüm bunlara rağmen bu gibi sistemler hakkında fazla bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz, herhangi bir müdahalede bulunmadan teknik servisiniz ile irtibat kurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kombi sigortası atmış ya da kapalı durumda olabilir.
Kombinin giriş kısmında bulunan gaz vanası kapalı kalmış olabilir.
Gaz vanası kapalıyken kombiyi açılmak istenmişse ikaz lambası yanıyor olabilir.
Günümüzde kullanılan birçok kombi içerisinde su olmadığı veya basıncı azaldığında emniyet olarak çalışmamaktadır. Kalorifer devre suyu bitmiş veya eksilmiş olabilir. Kalorifer devre basıncı 1,5 bardır.
Kombinizin ön yüzündeki yaz ve kış konum anahtarı, olması gereken konumda olmayabilir.

Kombiniz normal bir şekilde çalışıyor fakat evinizi ısıtamıyor iseniz, petek girişleri kısımlarındaki vanaları kontol etmenizde fayda var. Eğer vanalar da açıksa kombinizin termostat derecesi düşük ayarda yapılmış olabilir. Ya da kalorifer dönüş bölgesindeki filtreleriniz tıkanmış olabilir. Bir diğer olasılığa göre de petekleriniz ve boru hattınızın temizleme işlemi yapılması gerekebilir.

Kombiniz su sızdırıyor ise kombinizin tesisat bağlantılarında bir problem olabilir ya da kalorifer sistemine gerektiğinden daha fazla su ilave etmiş olabilirsiniz. Normalde devre basıncı 1.5 bardır. Kombinizin su doldurma vanası problem çıkarmış olabilir. Hava tahliye kısmı arıza çıkarmış olabilir. Kombinin genleşme takında da bir sorun olabilir.

Böylesi durumlarda kombi arızanıza bir çözüm bulamadıysanız, yapmanız gereken en iyi şey yetkili servis ile iletişim kurmak olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.