Kuru Tip Yangın Tesisatı Nedir ?

03.11.2017
2.493
Kuru Tip Yangın Tesisatı Nedir ?

Kuru Yangın Tesisatı Nedir?

Kuru yangın tesisatı, içerisinde su olmayan tesisat sistemidir. Bu sistemde tesisatı oluşturan boruların içinde su bulunmaz. Su sadece yangın anında verilir.

Kuru yangın tesisatı sisteminde, sistem valfından sistem uç noktasına kadar olan borular basınçlı hava yada azot gazı ile doldurulur. Borularda su yerine basınçlı hava yada gaz olması su sızıntısı yada su patlamasından korumak içindir. Kuru yangın tesisatı ısıtılmayan ve donma riski olan binalarda tercih edilir.

İtfaiye amaçlı döşenen kuru yangın tesisatı sisteminde su yoktur. Bu sistemde itfaiye ekipleri tarafın itfaiye bağlantı ile su basılır. Donma riski yüksek olan binalarda tercih edilen bu sistem; yaygın alanlı binalarda, itfaiye aracının giremeyeceği dar sokaklar ile yüksek binaların üst katlarında kullanılır.

Bu kuru yangın tesisat sistemi elle çalıştığından, yangın anında itfaiye bağlantı ağzından su basılarak yangına müdahale edilir. Kuru yangın sisteminde kullanılan yangın hortumlarının itfaiye standartlarında olması ve en az uzunluğunun 15 metre olması gerekir, çünkü itfaiye boru taşımak için vakit kaybetmemelidir.

Otomatik kuru yangın tesisatı; normal şartlarda sistem valfi ile sprink yani serpici başlık arasında basınçlı hava vardır. Yangın anında sprinklerdeki ısınan civa genleşir ve cam tüpü patlatır. Başlıklar açılarak gazı boşaltır ve basınç düşer.

Basıncın düşmesi kuru sprinkler valfini otomatik çalıştırır ve borular su ile dolmaya başlar. Suyun borulara gelmesiyle su alarmı veya elektrikli basınç anahtarı elektrik alarmı çalışmaya başlar, yani sistem ısınmayla birlikte otomatik devreye girer ve alarm çalmaya başlar. Boruları dolduran su serpicilerden otomatik olarak su püskürtmeye başlar, yangına anında müdahale eder.

Otomatik kuru yangın sistemi ısıya duyarlı olup meydana gelen yangınla birlikte bu sistem otomatik olarak devreye girerek yangın mahalline anında müdahale eder.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.