Radyatörler Neden Isınmaz ?

18.12.2017
2.093
Radyatörler Neden Isınmaz ?

Radyatörler Neden Isınmaz ?

Değerli Mekanik Bilgi takipçileri, Sizler için çok merak edilen ve her kafadan bir ses çıkan konuyu enine boyuna anlatacağız.

Radyatörler neden ısınmıyor? , Peteklerin yarısı soğuk, Daireler eşit derecede ısınmıyor, kazanın sıcaklığı en üst kata neden gitmiyor?, Her daire aynı sıcaklıkta olabilir mi ? benzeri soruları dahada çoğaltabiliriz ama sorun tek “Neden Isınmıyoruz?”

Arkadaşlar daha önce defalarca belirttik mekanik tesisat insanoğlunun iç organları gibidir. İç organlarımız nasıl bir biri ile doğru orantılı bir şekilde mucizevi bir şekilde çalışıyorsa. Mekanik tesisattaki cihazlarında tam ve doğru bir şeilde montaj yapılarak yine doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Şimdi doğru ısınmanın gerekliliklerini maddeler halinde sıralayalım.

Doğru Kazan veya Kombi Seçimi

Isınma şeklimizi belirleyecek ana cihazımızı doğru seçmemiz gereklidir.Kapasite seçimini doğru bir şekilde yaparak bu kapasiteye uygun en mantıklı cihazı almamız gerekmektedir.
10 katlı 50 dairelerik bir binaya 400-500 000 kcal/h lik bir ısıtma kazanı koymamamız gereklidir mesela. (bir yerde denk geldiğim için paylaşmak istedim 🙂 )
Kazan seçimi yapılırken boyler ısı yükü , radyatör ısı yükü gibi kapasite değiştirici özellikler insan sayısı ile orantılı bir şekilde hesaplanmalıdır. Aynı şekilde kombide radyatör metresi , ev m2 si, bulunduğu cephe, izolasyon durumu gibi veriler baz alınarak seçimi yapılmalıdır.

Mümkünse ve durumunuz elverişlisi ise m2 farketmeksizin yoğuşmalı kombi kullanmanızı öneriyorum. Hem yakıt tasarrufu hemde enerji verimliliği bakımından ilk sırada yer almaktadır.

Kazanda ise yoğuşmalı kaskad sistem tercih edilmelidir.
kombi seçimi katı yakıtlı kazan kaskad kazanlar

Sirkülasyon Pompası Seçimi

Sirkülasyon pompası seçimi verimli ısınmamızı sağlayacak diğer temel maddelerden bir tanesidir. Sirkülasyon pompasının debi seçimi veya basma yüksekliği yeterli derecede olmazsa sıcak suyumuzun tüm radyatörleri veya daireleri dolaşması engellenebilir.

Sirkülasyon pompalarının kapasite seçimini doğru belirlendikten sonra frekanslı bir pompa seçmemiz gereklidir. Alarko Optima Serisi sirkülasyon pompasını önermekteyim. Kombi içerisinde pompa olacağı için kombili ısıtma çözümleri için bir öneride bulunmuyorum.

Denge Kabı

Merkezi sistemler için özellikle kaskad tip kazan kurulumları için çok basit ve önemli bir cihazdır. Denge kabının olması giden sıcak su ile gelen soğumuş suyu karıştırarak kazana daha ılık bir su girişi sağlamaktadır. bu sayede kazanın suyu ısıtma amaçlı verdiği enerji dahada azalmaktadır.

Termostatik Radyatör Vanası

Sistemin en küçük ve en işlevsel parçasıdır. standart radyatör vanalarının olduğu bir sistemde debi (sıcak su) ısı cihazından sonra gelen ilk radyatörleri çok güzel bir şekilde ısıtır fakat her hangi bir limitleme olmadığı için ve bazı sistemlerde ana pompa yetersiz olduğu için diğer dairelere ve radyatörlere ulaşmaz. Termostatik radyatör vanalarını istediğimiz sıcaklığa setleyip kullandığımız taktirde ilk radyatöre setlerdiğimiz değere ulaştığı anda sıcaklığı diğer radyatörlere ve diğer dairelere verecektir. Bu sayede daha kaliteli bir ısınma sağlanabilmektedir.

Yanlış Bilinen Bilgi

Şimdiye kadar bu tür sıkıntılarda sadece pompa suçlanmıştır 🙂 Pompa yetersiz büyük takalım, en üst hızda çalıştıralım v.s gibi…
Halbuki garibim pompa yeterli de olsa , sistemdeki diğer aksaklıklar çözülmez ise gerekli ısınmayı sağlayamayız.
Yani suç sadece pompada değil 🙂

Diğer İnce Detaylar

Üst tarafta belirttiğimiz tüm detaylar uygulandıysa. Radyatörlerde hava var ise havası alınmalı aynı zamanda yıllık radyatör temizliği, kombi bakımı, kazan bakımı yapılmalıdır.

Konu hakkında öğrenmek istediğiniz soru veya sorunları yorum bırakarak cevap alabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.