Sıhhi ve Pis Su Tesisatı Proje Çizimi

18.11.2017
16.337
Sıhhi ve Pis Su Tesisatı Proje Çizimi

Sıhhi ve Pis Su Tesisatı Proje Çizimi

Proje çizimine başlamadan önce mimari projemizi temizlememiz gereklidir. Temizle maksadı ile yapılan olay gerek olmayan yazılar, çizgiler, ölçüler gibi temizlenmesi gereken şeylerdir.
Temiz ve herkes tarafından kolay bir şekilde anlaşılabilen bir mimari proje oluşması gerekmektedir. Mimari proje ile diğer projeleri birbirinden ayırabilmek adına farklı renk tonları kullanılmalıdır.

Mimari projemiz temiz bir hale geldikten sonra, Mimari projemizi baştan ayağa incelemek gereklidir.
Mekanik odalar , ısı merkezleri , şaftlar, pissu gidişleri, ıslak hacimler, mimari kesitler v.s tamamını incelemek gereklidir. Konumuz özellikle pis su tesisatı olduğu için pis su inişleri nereden , katların nerelerinden indiğini bilip rogarın nereye konumlanacağını belirleyip ona göre çizmek gerekmektedir.

Sıhhi Tesisat , Pis Su Tesatı Projesi Nasıl Çizilir

Tesisat projemize öncelikle en üst kattan başlamamız gerekmektedir. Tesisatın bittiği bölüm en alt bölüm olduğu için üst kattan başlayıp en alta kadar toplayıp en alt katta veya bodrumdan çıkışını yapmak en iyisidir.
Yapılacak bölümler sırası ile ıslak hacimlerin yapılması , isteğe göre detaylı bölümler olacaksa ayarlanmalıdır. Mutfak v.s gibi tesisat giderinde yağ geçmesi planlanan yerlere yağ için pis su ağızları bırakılmalıdır. Ve mümkünse kesinlikle tezgah altı yağ ayırıcı veya tek bir mimariye yönelik toprak altı endüstriyel yağ ayırıcı kullanmak gerekmektedir.
İstenilen bölümlere uygun pis su girişleri bırakılmalıdır Mesela mağaza  gib bişeyler varsa. Mekanik odalar var ise süzgeçler konulmalıdır.
Her kat için yaptığımız uygulamayı bodruma kadar aynı şekilde devam ettirmemiz gereklidir. ve her indiğimiz katta bir önceki kattaki hattın numaralarını belirtmemiz gerekmektedir.
Tesisat çizme işimiz en alt bölüme kadar bitti ise , daha önce belirlemiş olduğumuz rögar bölümüne indirmeliyiz. Yağ ayırıcı için tezgah altı yağ ayırıcı düşünülmedi ise rögar yakınlarına veya herhangi bir yere yağ ayırıcı konulması planlanarak yağlı hattı önce o bölüme çekerek ordan rögara vermek gerekmektedir.

Şuana kadar belirttiğimiz tesisat zemine kadar olan uygulamadır. Eğerki tesisatımız bodruma kadar veya kotlara kadar inmesi gerekiyorsa. Tesisatımızı en alt bölümde bir çukur oluşturarark önce orda toplamamız gerekmektedir. Daha sonra o çukura koyacağımız pis su pompaları ile zeminde belirttiğimiz rögara basabiliriz.

Çizim işimizin sonuna geldiğimizde projemizin şeması çıkarılmalıdır. Projemizde kullanılan şekiller oluşturulmalıdır. Sonraki aşamamızda proje ölçeğimize göre paftaları oluşturmalıyız. Oluşturduğumuz paftalara başlıklar belirtip yerleştirmemiz gerekmektedir. Son olarak lejant konularak hazırladığımız proje çıktı almaya hazır hale getirilmelidir.

istanbul escort

Anlaşılmayan bir konu olursa veya sormak istediğiniz farklı bir durum olursa yazı altına yorum bırakarak cevap alabilirsiniz.

Mekanik Bilgi.com

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.