Vrf Sistemleri

Vrf Sistemleri

VRF SİSTEMLERİ

Vrf Nedir, Vrf Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler, Vrf sistemi püf noktaları nelerdir gibi aklınıza takılan soruları bu yazımız altında sizlerle paylaşıyoruz.

vrf-sistemleri

Vrf sistemi kabaca tarif ile günümüz klima mantığından gelmiş diyebiliriz. Dünyada az enerji ile maksimum güç dengesinden yola çıkılarak şuanki teknolojinin bulunduğu durum çok üst seviyelere geldi. VRF sistemi dediğimiz sistemlerde bunlardan birisidir. Klima mantığından yola çıkarsak bir dış ünite maksimum iki ve üç iç üniteyiidare edebilir tarzdadır.
VRF de ise bir veya birden fazla dış ünite yardımı ile bir çok besleme yapılabiliyor. Şuan çoğu oteller , avm ler , iş yerleri hatta konutlar bile dışarıdaki dış üniteler yardımı ile ısınıp soğuyabiliyor.

VRF Sisteminde Daha Fazla Enerji Sarfiyatı Olmuyor mu

Önerdiğimiz marka TOSHIBA olduğu için bu marka üzerinden gitmekte fayda olacağını düşünüyorum.
Evet akla ilk gelen sorulardan birisi de bu ” Dışarda devasa dış üniteler var ve sadece 3-5 kişi kullanmak istiyor veya kullanıyor , 3-5 kişi için çalışan devasa dış üniteler yüksek enerji harcamaz mı ?”

Sorunuzun kısa cevabı : “Harcamaz” 🙂
Toshiba VRF lerde DC TWIN-ROTARY KOMPRESÖR dediğimiz inverter sistemi ile çalışan kompresör mevcuttur. Havanın değişeceği alanda kaç kişi çalıştırmak istiyorsa kompresör kendini o şekilde çalıştırarak klimadan daha az enerji harcanmasını sağlamaktadır.
Üstelik çoğu markada tek inverter olmasına karşın TOSHIBA Vrf ler çift inverter ile bu konuda da kullanıcısına büyük bir deneyim yaşatıyor.
Üstün japon teknolojisi sayesinde üretilen ürünler hem sessiz hemde mükemmel bir enerji tasarrufu sağladığı görülmektedir.

vrf-enerji-sarfiyati

Vrf Sistemi Performansı

 

Toshiba VRF Sistemleri çalışma esnasında kullanım ihtiyacına göre hangi dış ünitenin daha verimli çalışacağını hesaplayarak o yönde hareket eder. Düşük değerler için büyük dış üniteyi çalıştırmaz ve eş yaşlandırma dediğimiz mantık ile sırası ile çalışarak biri dinlenirken diğeri çalışır. Çift inverter sayesinde kullanıma dayalı çalıştırırak düşün enerji tüketimlerine ulaşılması sağlanmış olur.

VRF Sistemi Borulaması

 

Sistemde borulama uzunluğunu 235 mt ye kadar seçebilirsiniz yine iç üniteler yükseklik farkını ise 40 mt civarına kadar seçebilirsiniz.
Örneğin 40mt lik bir uzunluk ile 10 veya 11 katlı bir yapıyı tek bir zon ile ısıtıp soğutabilirsiniz. Bu sayede her kat için ayrı ayrı zonlara veya dış ünitelere gerek kalmaz.

 

 

vrf-borulama

TOSHIBA VRF ile Yaz Kış Konfor Elinizin Altında

Toshiba vrf sistemi her türlü hava koşulunda hem sıcak hemde soğuk hava verebiliyor. Özellikle soğuk bölgelerde , sanayi alanlarında VRF sayesinde ısınamayacağını düşünen kullanıcılar ayağını bir adım geri basıyor. Toshiba vrf sistemini diğer cihazlardan ayıran özellik -25 dereceye kadar kışın ısıtma sağlayabilmesi ve -25 ile -30 arasında da verim düşerek çalışmaya devam etmesidir.
Yine yazın +43ile +50 arasında soğutma sağlayabilmektedir.

vrf-isitma-ve-sogutma

 

 

VRF Sistemi İç Üniteleri

vrf-kaset-tipi-ic-unite

VRF Kaset Tipi İç Ünite

Kaset tipi iç üniteler vrfde en çok kullanılan ünitelerdir. Genellikle asma tavan ile kapatılacak mekanlarda tercih edilerek düz bir yüzey gibi görünür. Daha dekoratiftir. Ofisler, iş yerleri ve benzer binalarda sıklıkla kullanılmaktadır.
Kaset tipi iç üniteler kendi arasında üçe ayrılırlar

  • Tek Yöne Üflemeli Kaset Tipi İç Üniteler
  • İki Yöne Üflemeli Kaset Tipi İç Üniteler
  • Dört Yöne Üflemeli Kaset Tipi İç Üniteler

Dört yöne üflemeli kaset tipi iç ünitenin üfleme yönleri ayrı bir şekilde kontrol edilebilmektedir.

vrf-kanalli-tip-ic-unite

VRF Kanallı Tipi İç Ünite

 

Genellikle yer sıkıntısının olmadığı ve projenin sonradan değişmeceği yerlerde kanallar yardımı ile havanın belirlenen farklı yerlere ulaşmasını sağlayan ünitelerdir.

Bu sistemler genellikle asma tavan yapılamayacak ve tavan yüksekliği düşük olan yerlerde kullanılır.

Statik basıncı orta seviyelerde olan yerlerde kullanılabilir

Eğerki istenilen yerde taze havaya ihtiyaç varsa yine bunun içinde kanallı tip iç ünite tercih edilebilir.

duvar-ve-tavan-tipi-ic-unite

VRF Duvar ve Tavan Tipi İç Ünite

Genelde bireysel klimalarda kullandığımız duvar ve tavan tipi iç üniteler , asma tavan uygulamasının yapılamayacağı yerlerde tercih edilebilir.

doseme-ve-salon-tipi-ic-unite

VRF Döşeme ve Salon Tipi İç Ünite

Montaj alanı geniş yerlerde kullanılabilen iç ünitelerdir. Bu dış üniteler çok sık kullanılmayan mekanlarda kullanılır. Örneğin bir cami içinde salon tipi veya döşeme tipi iç ünite kullanılabilir.

Vrf sistemine sonradan dönüşüm yapılan yapılarda da , inşaat yükünü hafifletmek için tercih edilebilmektedir.

Oldukça estetik ve şık görünümlüdür.

 

Anlaşılmayan bir konu olursa veya satın alma aşamasında yardımcı olmamızı isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.