Yangın Hidrantı Nedir ?

25.10.2018
2.562
Yangın Hidrantı Nedir ?

Yangın Hidrantı Nedir ?

Hidrank sistemleri, ana yangın besleme hattından, diğer yangın koruma cihazlarına su aktarımının gerçekleştirilebilmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bir bağlantı elemanı olan hidrak, itfaiye erlerinin yangına müdahale esnasında kullanmış oldukları hortumları ana su şebekesine bağlantı yapılabilmesini de sağlamaktadır. Bu sayede herhangi bir yangın anında, ekstra bir zaman kaybını önlemektedir. Tasarımı ise, ucunda bulunan giriş ağızlarından oluşmaktadır. Yangın esnasında, binanın çevresine oranla belli bir uzaklığa yerleştirilen hidrak, itfaiye araçlarına su tahliyesi noktasında da kullanılmaktadır. Buna ek olarak, araçta bulunan suyun tükenmesi durumunda da, itfaiye hortumu hiçbir elemana ihtiyaç duyulmadan direk olarak bağlanabilir ve basınçlı su takviyesi yapılabilir. Hidrant ise, içerisinde bulundurduğu suyu şehir şebekesinden veya büyük şirketlerin yangın pompasından alır.

Yangın Hidrantı Yapısal Özellikleri

Yangın söndürücü elemanlarının en önemli parçalarından biri olan Hidrant aracı, şebeke suyunun basınçlı bir şekilde alev ile temas etmesini sağlamaktadır. Ayrıca alanın her bir noktasına suyun fışkırtmakla beraber, tehlikenin daha da büyümesini önlemektedir. Yapılan ilk müdahaleden sonra kontrol altına alınamayan yangınların söndürülmesi için dışarından destek verilmesini sağlayan Hidrant modelleri, yüzeysel olarak ortamın soğuması ve yangının çevreye sıçramaması noktasında da oldukça başarılıdır. Söz konusu ürünler yer üstü ve yer altı olmak üzere, iki farklı şekilde tasarlanmaktadır. Tüm modelleri, TS 28214 standartları doğrultusunda üretilmektedir. Yine uluslararası platform da geçerli olan yangın yönetmeliğini tarafından belirlenmiş ölçü ve büyüklüklerde dizayn edilmektedir. Yangın Hidrant modelleri, çevresinde 360 derece dönebilmekte ve suyun tüm alana yayılmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca imar plan alanın 5000 metre kare ve üzeri olan yerleşim merkezlerinde bulunması zorunludur. Tabi, bu zorunluluk söz konusu alanda ev, işyeri ve benzeri yapıların bulunması durumunda geçerlidir.

Hidrant Sistemin Tasarım Bilgileri

* Yaşam alanlarının ve yapıların yangından korunması için veya yapılan müdahalelere rağmen, sönmeyen yangınlara, tekrar müdahale etmek için kullanılır. Montaj şekli ise, binanın tüm alanı kapsayacak bir şekilde belirlenir ve ulaşılabilir olmasına dikkat edilir.

* Hidrant sisteminin debisi, minimum 1900/dakika olması zorunludur. Ayrıca bu debi, binanın büyüklüğüne göre daha da arttırabilir. Yine söz konusu sistemlerin en az 700 Kpa basıncına sahip olması gerekir.

* İki Hidrank sistemi arasında ki mesafe, riskli bölgelerde 50 metre veya 100 metre, orta riskli bölgelerde 125 ve an az risk taşıyan bölgeler de ise, 150 metre uzaklıklar ile montaj edilir. Normal şartlara göre, hindantların binalara uzaklığı 5 ila 15 metre arasında değişmektedir.

* Hidrank sistemine su ileten boru donanımları, ring sisteminin mevcut olmadığı alanlarda 100 milimetre olması veya hidrolik hesaba göre belirlenmesi zorunludur.

* Sistem de kullanılması planlanan Hidrankların, ilgili Türk Standartlarına göre yer üstünde olması zorunludur. Ayrıca yenileme veya bakım durumunda kolay bir şekilde işlem görebileceği şekilde montaj edilmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.