Yatay Milli ve Dik Milli Hidroforlar

Yatay Milli ve Dik Milli Hidroforlar

Hidrofor Nedir, Hidrofor Çeşitleri

Hidrofor bir yapıda şebeke basıncının ulaşmadığı yerde , bir depodan tesisata veya istediğimiz her hangi bir bölgeye genleşme tankı yardımı ile su basmaya yardımcı olan cihazlardır.
Hidromat düzeneği ile kullanılan pompalar Hidrofor sınıfına girmemektedir.
Hidroforlar çok farklı çeşitlerde üretilmektedir. 24 LT Genleşme Tanklı Küçük Hidroforlar, 50 LT Genleşme Tanklı Paket Hidroforlar, 1 Pompalı Dik Hidrofor, 2Pompalı Dik Hidrofor, 3 Pompalı Dik Hidrofor kısaca kaç adet pompa istediğinize göre değişmektedir.

Hidrofordaki çalışma mantığı , Pompa önce genleşme tankına basar ve genleşme tankının içerisindeki basınç sayesinde (10Atü Genleşme Tankında Genellikle 4,5Bar olur) su basılmış olur
Hidroforlarda genleşme tankı ne kadar büyük olursa pompa devreye o kadar az girer ömrü daha uzun olmuş olur.

Şimdi çeşitlerine göre hidroforları tanıyalım;

24 LT Genleşme Tanklı Hidroforlar


Genellikle Mekanik malzeme tedarikçilerinin tasarladıkları hidrofordur. 1 – 2 katlı yapılar, bağ veya bahçe evlerinde küçük çaplı düzeneklerde kullanılmaktadır. 0,5 hp ve 1hp olarak üretilmektedir. Daha büyük değerlerde genleşme tankı yeterli gelmeyeceği için bir büyük hidrofora geçmeniz gerekmektedir.
Kullanılan pompalarda türk malını ve italyan markaları önermekteyiz.

50 veya 100 Litreli Paket Hidroforlar


50 veya 100 Litreli paket hirdoroforlar kat itibari ile 3-5 katlı binalarda veya benzer kapasitelerde kullanılabilmektedir.
Bu tür paket hidroforlar’ı direk fabrika imalatı olmasına özen gösterebilirsiniz. Hidrofor da kesinlikle pano olması gerekmektedir. Bu tür bazı hidroforlar da pano yoktur sadece standart ekipmanlar mevcuttur. Susuz çalışmasını v.s düşünerek pano hidrofor da olmazsa olmazdır.

Dik Milli Hidroforlar

Tek Pompalı Hidroforlar

Tek pompadan oluşan dik milli hidrofordur.

Çift Pompalı Hidroforlar

İki pompadan oluşan dik milli hidroforlar

Üç Pompalı Hidroforlar

Üç pompadan oluşan hidroforlar

Çok Pompalı Hidroforlar

4 veya daha fazla sayıda pompada oluşan hidrofor çeşiti.

Dik Milli Hidroforlar İle Alakalı Bilgi

Bu tarz hidroforların amacı asıl ve yedek pompadan oluşmasıdır. Bozulma anında veya kontrol anında diğer hidroforun devreye girme amacı ile veya sıralı çalışıp eş yaşlanma özelliğini kullanmak amacı ile bu hidroforlar kullanılmaktadır.

Bu tür hidroforlar Genleşme tankı ayriyeten verilmektedir. Ve her markanın hidrofor listesinde min. verilebilecek genleşme tankı yazmaktadır. Fakat genleşme tankının hidrofordaki fonksiyonu büyük olduğu için bir iki kat üstünü seçmekte fayda vardır.

Çoğunluklu 1 asıl 1 yedek hidrofor olarak kullanılmaktadır. Kapasitenin yetmediği yerde 1 yedek bırakılarak 2 , 3 v.s asıl olarak kullanılabilmektedir.

Pratik Hidrofor Seçimi

Kat ve daireye göre hidrofor seçimi basit bir şekilde aşağıdaki tablodan yapılabilmektedir. Kat ve daire dışında Otel , yurt , avm v.b diğer yapılar için proje veya keşif listesinizden gitmenizde fayda vardır.

Hidroforlar ile alakalı dilimizin döndüğünde bir şeyler yazmaya çalıştık. Kafanıza takılan bir şeyler olursa konu altına yorum veya iletşim yolu ile bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar

 

Hidrofor için ekstra detay isterseniz TIKLAYIN

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.