Denge Kabı Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır

Denge Kabı Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır

Denge Kabı Nedir? , Denge Kabı Nasıl Çalışır ?

Denge kabı son yıllarda mekanik tesisat sektörüne giren bir mazemedir. Çok basit bir ürün gibi görünsede yaptığı iş azımsanamayacak derecede önemlidir.

Tesisatta kazandan çıkan sıcak su dolaşıp gelikten sonra bir miktar ısı kaybı olarak kazana tekrar girer , Örneğin 80 derece kazandan çıkan sıcak su dönüşünü 50 veya 60 derece gibi rakamlar ile tamamlar. Buda kazanın fazla çalışmasına ve erken yaşlanmasına neden olur.
Denge kabının burdaki görevi ise gidiş hattı ile dönüş hattı arasında montaj yapılarak , gidiş suyu ile dönüş suyunu karıştırarak aradaki sıcaklık dengesini sağlar. Bu sayede kazana giren su çıkan suyun sıcaklığından çok farkl olmaz.

Denge kabının sağlıklı çalışması için doğru seçim yapılması gerekmektedir. Kazanın kapasitesine göre denge kabı seçimi iyi yapılması gerekmektedir. Küçük seçilmesi durumunda basınç düşümleri meydana gelmektedir ve hatta hava yapmaya sebep olabilir , kazanın sağlıklı çalışmamasına ebep olabilir. Denge Kabı üzerinde kesinlikle bir termometre olması gerekmektedir. (Genellikle Denge kabı üretimlerinde bulunmaktadır fakat siz kontrolünüzü yinede yapmanız gerekmektedir)

Denge Kapları bağlantı şekilleri üç şekildedir. Belli çaplara kadar dişli üretilir, Ve diğer çaplarda ise hem kaynak boyunlu hemde flanşlı olarak üretimi yapılmaktadır.

Denge Kabı imalatını inşaat sahasında da yapılmaktadır ama bizim önerirmiz bu işi sürekli yapan birilerine yaptırmalısınız. Denge kabı seçimi için hesaplamalar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Denge Kabı Markaları

Denge kabını bilen bilmeyen bir çok kişi üretebilir. Fakat bu işi küçümseyip her önüne gelene yaptırmamanız gerekmektedir. Aşağıda bir kaç marka önerisini sizlere sunmak istiyorum

 • Mak-tes Denge Kabı
 • Rekpa Denge Kabı
 • Ataboyler Denge Kabı
 • Alarko Denge Kabı
 • Sancak Denge Kabı

gibi…

Saygılarımızla
mekanikbilgi.com

Ziyaretçi Yorumları (2)
 1. Veli Demir dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz

 2. Ali Kemal dedi ki:

  Konu ile alakalı verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekür ederiz