Doğalgazın Geçmişi

23.10.2017
2.084

Doğalgazın Geçmişi

Kutsal Ateş sözü, insan oğlunun tarihi süresince söylene gelmiştir. Mısır ve Antik Yunan uygarlıklarında yüzyıllar süresince yanan  gaz belirtileri olduğu düşünülmektedir. Azerbaycanda ve Bakü dolaylarında gaz ateşlerinin var olduğu özel yerlerde hristiyanlık dininden önceleri yapılmış olan mabedler, yüzyıllar süresince önem arz etmişlerdir. M.S 221-263 seneleri arasında Shu Han krallığı zamanlarında çinliler ilk kez doğal gazı bir enerji yöntemi olarak tuz kurutma işlerinde kullandılar. Bununla beraber bu zamanlarda, Çinliler doğal gazı bambuların içlerine doldurarak, başka alanlara taşıma yöntemini kullanmışlardır.

  1. yüzyılda Kuzey İtalyanların doğalgazı ışıklandırma ve ısınma amacıyla yaktıklarına dair bazı belgeler mevcuttur. Amerika’daki ilk doğalgaz keşfi 1815 senesinde West Virginia’daki Charleston alanında bir tuz madeni bölgesinde olmuştur. Bu zamandan 5 sene sonrasında ilk ticari gaz işletmeciliği 1820 senesinde William Hart adlı kişice New York’ta yapılmıştır.

Doğalgazın ticaret için uzun bir araya taşınması ilk kez 1883’te doğalgazın boruboru kanalları ile Pitsburg’a  iletilmesi sağlanmıştır.1890 senesinde aynı kentte doğalgaz dağıtımı için hazırlanan boru kanallarının tam olarak uzunluk ölçüsü 750 km’ye kadar varmıştı. Tekrar aynı zamanlarda Amerika Birleşik Devletlerinin sınırları içerisindeki başka transmisyon kanallarının toplam boyu ise 40.000 km dolaylarındaydı.

  1. Dünya savaşından sonra da boru üretimi ve kaynak araştırmalarında da gelişmeler meydana geldi ve daha önceki tarihlerde 25-30 bar olan boru hattı basınçlarının 60 ila 70 bara, boru hattı çevrelerinin 75 cm dolaylarına kadar genişletilmesine olanak verilerek taşınan doğalgaz hacminin büyük oranda çoğalmasına sebep oldu. Kanada, kullandığı fazla doğalgazın bir kısmını Abd’ye satmaya başladı. Bununla birlikte Rusya’da da doğalgaz rezervleri büyütülerek elde edilen gaz tüm çevresine nakledilmeye başlandı.

1900’lerde ise Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya kendilerine ait doğalgaz kaynaklarını kullanmakta idi. Hollandada’da Groningen alanının gelişmesi ile mevcut potansiyelin önemli bir miktarı komşu devletlere ihracat yapılmaya başlandı. Almanya 1964’te Groningen gaz hattına bağlandı. Fakat yükselen enerji ihtiyacı ile iç ve yakın dış çevreden karşılanamaz hale gelen doğalgaz bu kez Libya, Cezayir, Brunei ve Nijerya’dan, bununla beraber orta doğudan doğalgazın sıvı halde tankerler vasıtasıyla nakli başladı. Bu yöntemle Abd ve Japonya’da büyük miktarlarda enerji nakli gerçekleştirdi. Sovyetler Birliği doğalgazı’da 1974 sılında Almanya’dan başladı ve Batı Avrupa hattına nakledildi. 2000’li yıllarda doğalgaz’ın dünyadaki toplam enerji kullanımı içerisindeki payının %30 dolaylarına erişeceği öngörülmektedir. 1970 senesinden sonra meydana gelen petrol krizi, doğalgaz ihtiyacında büyük ölçüde yükselmelere neden olmuş ve hemen dünya doğalgaz üretimi 7-8 katına yükselmiştir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.