Eşanjör Nedir

Eşanjör Nedir

Eşanjör Nedir ?

Eşanjör diğer bir adı ile ısı değiştiricidir. Farklı ısılardaki birden fazla sıvının , sıcaklıkları birbirleri ile karışmadan , İki veya daha fazla sıvının karışımını sağlar. Plakalar yöntemi ile ayrıldığı için sıvılar birbirine bu yüzden karışmazlar.

Eşanjörler ısıtma , soğutma başta olmak üzere farklı santraller , ağır sanayi hizmetleri , yeni nesil enerji kazanımı ve farklı endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır.

Eşamjörün günlük yaşantımızda en bariz örneği araç radyatörleridir. Veya klima , vrf v.s gibi çeşitli soğutma cihazlarının serpantinlerinide örnek olarak sunabiliriz.

Plakalı Eşanjör

Sektörümüzde karşılaştığımız örneği ise plakalı eşanjördür. Plakalı eşanjör plaka boyutu ve plaka adetine göre fiyat ve kapasite değişimi yaşar. Kullanılacak yerin kapasitesi , basınç kaybı , sekonder ve primer devre hesapları palakalı eşanjör seçiminin bir parçasıdır.

Plakalı şanjörde dikkat edilmesi gereken en önemli kavram boyut ve plaka sayısının doğru seçilmesi aynı zamanda eşanjörde kullanılacak sirkülasyon pompasının doğru seçilmesi gerekmektedir.

Plakalı Eşanjör Seçimi Nasıl Yapılır

Eşanjör seçimini mümkün olduğunca , almak istediğiniz markanın mühendislerine seçtirmeniz en doğru yoldur. O yüzden farklı formüller veya programlar hakkında bilgi vermek istemiyoruz.

Plakalı Eşanjör’de Hangi Marka Kullanılmalıdır

Plakalı eşanjör’de öncelikli olarak varsa sürekli çalıştığınız markayı ve servis ağı yaygın olan markayı tercih etmeniz gerekmektedir.
Bizim tercihimizi soracak olursanız ;
Öncelikli olarak : Alfa Laval Plakalı Eşanjörü tercih edebilirsiniz
Farklı bir öneri verecek olursak : Mıt Markasını tercih edebilirsiniz.
Satış ve sonrası hizmetleri ile her iki markada tercihiniz için önemli bir kıstas olabilir.

Her iki marka için yönlendirme konusunda iletişime geçebilirseniz sizlere yardımcı oluruz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.