Hidrofor Nedir

30.12.2016
2.974
Hidrofor Nedir

Hidrofor Nedir, Hidrofor Çalışma Prensipleri Nelerdir

Bu yazımızda yukarıda belirttiğimiz sorulara cevap arayacağız.

Hidrofor dikmilli pompaların veya yatay milli pompaların genleşme tankı yardımı ile şebeke suyunun yetmediği yerlerde su basmak amacı ile kullanılmaktadır.
Hidrofor şebeke suyuna direk olarak bağlanabilir veya direk gelen şebeke hattınada bağlanabilir. Şebeke hattına bağlanırsa sular kesildiği zaman hidroforun avantajını göremezsiniz.

Hidrofor halk arasında suyun basınçlandırılması olarak bilinirler. Yani tüm özelliklerini sadece yüksek katlara çıkamayan suyu basınçlandırmak amacı ile kullanılacağını düşünürler. Kısmen doğrudur aslında ama hidroforun tek amacı yüksek katlara su basmak değildir.
Bir bağçe , tek katlı veya 2-3 katlı müstakil bir binaya su basmada veya su kesintisinin sık görüldüğü yerlerde su deposundan binaya su basmakta kullanılmaktadır.

Hidrofor Nasıl Çalışır

Hidrofor ; üzerine pano montajlı pompa, genleşme tankı ve pompa ile genleşme tankı arasındaki bağlantı flexinden oluşmaktadır.
Hidrofor için seçilecek genleşme tankı çok önemlidir ve kesinlikle sınırın altında seçilmemesi gerekmektedir. Genleşme tankı hidroforun ciğeri gibidir. Ne kadar büyük seçilirse o kadar iyidir. Bu sayede hidrofor daha az devreye girerek uzun ömürlü olacaktır.
Hidrofor pompası emdiği suyu öncelikle genleşme tankına basarak içerisini basınçlı bir su ile doldurur. Genleşme tankı içerisindeki membran sayesinde içerisindeki suyu basınçlı bir şekilde tesisata verir. Genleşme tankındaki su azalıp basınç düştüğü zaman hidrofor tekrar çalışmaya başlar.

Hidroforun otomatik çalışmasını ve durmasını sağlayan cihaz ise basınç şalteridir. Basınç şalterinin alt ve üst seviye basınçlarına göre hareket eder ve genleşme tankı basıncı alt limite düştüğü zaman hidroforun çalışması yönünde yön verir. Yine üst seviye basıncına ulaştığı zaman hidroforun stop etmesi yönünde yön verir.

Hidroforda kullanılacak genleşme tanklarının içinde (10 atülük genleşme tankı için) 4.5 bar hava basıncı olması gerekmektedir. Bu basıncı genleşme tankı üzerindeki manometreden görebilmektesiniz. Eğer4.5 barın altında ise yine manometre yanındaki sibop aracılığı ile hava basabilirsiniz. Basınç yüksek ise yine sibop aracılığı ile düşürmenizde fayda var.

Bir hidroforun sağlıklı çalışabilmesi için genleşme tankının önemi kadar doğru pompa seçimide çok önemlidir. Saatde harcanan m3 ve gerekli mss hesabı iyi yapılarak seçilmesi gerekir. Seçim programlarında veya eğrilerdeki hesapların, her zaman bir tık üzerinde seçim yapmanız gerekmektedir.

Hidrofor Ekipmanları

Bir hidrofor aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır.

  • Hidrofor pompası
  • Pompa üzerinde pano
  • Genleşme tankı
  • Genleşme tankı bağlantı flexi
  • Hidrofor çok pompalı ise test nipeli
  • Hidrofor kollektörü için; küresel vana, çekvalf, kesme vanası, basınç şalteri, manometre, selenoid vana, seviye elektrodu

Hidrofor Çeşitleri

Hidrofor çeşitleri için daha önce paylaşmış olduğumuz yazıyı inceleyebilirsiniz.
Hidrofor Çeşitleri Konusu

 

Hidroforlar ile alakalı aklımıza gelen ve dilimizin dönen kelimelerini sizler için derlemeye çalıştık.
Konu ile alakalı sormak istediğiniz birşey olursa aşağıdaki yorum bölümünden yorum bırakabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.