Isı Pompası Nedir

Isı Pompası Nedir

Isı Pompası Nedir ?

Isı pompası adından da anlaşılacağı üzere ısıyı pompalamaya yarayan ve elektrik ile beslenen bir cihazdır. Oluşan ısıyı belli bir noktadan hattın çekildiği diğer bir ortama pompalayan cihazlardır. Doğru yerde ve doğru zamanda oluşturulduğu zaman ve aynı zamanda tesisat bakımından kaliteli , düzgün işcilik yapıldığı zaman çok düşük maliyetler ile yüksek enerjiler elde edilebilmektedir.

Isı pompası toprakdan karşılanan ısının basılması ile sağlanan yeni sistemlerden sonra sanki yeni ve ilk defa ortaya çıkmış bir cihaz gibi durmaktadır. Fakat sürekli olarak kullandığımız buzdolaplarımız veya klimalarımız gibi diğer cihazlarda bir ısı pompası görevi görmektedir. Belirttiğimiz cihazlarda yine aynı şekilde buldukları – , + ısıyı ortama iletmeye sağlıyorlardır

Isı Pompasının Geçmişi

Isı pompası tam bu ismi ile olmasada ana şekli 1824 lerde şekillenmiştir. Carnot tarafından keşfedilen teorinin birebiz benzeri diyebiliriz. Carnot zamanında buhar cihazının oluşturduğu enerji , dış ortamdan verilen sıcak – soğuk döngü sağlanabilmektedir. Bu oluşum ile varolan sistem buhar cihazı mantığından çıkarak , soğuk bir yerden sıcak bir yere soğuk hava basmayı sağlayan bir olay haline gelir. Bu oluşumun ismine carnot çevrimi denmiştir. Isı Pompası olayınında temelini oluşturmaktadır.

 

Isı pompaları için iki farklı ortam gerekmektedir. Birincisi ısınacak ortam ( ev, iş, okul v.s) gereklidir. İkincisi ise bu ortama ısıtma veya soğutma sağlayacak diğer bir ortam gereklidir. İkinci ortamı ise havada, toprakda veya suda bulabilmekteyiz. Carnot döngüsü adı ile oluşan carnotun buluşu 1850 yıllarında Lord Kelvin ile Isı pompası adı ile başlakalaşmış ve teknoloji olarak , verim olarak dahada ileri boyutlara ulaşmıştır. Isı pompası oluşumunu dahada ileri boyutlara getirmek adına bir çok dallardaki mühendis ve Bilim adamlarımız çalışmalara başlamıştır. Ama maalesef 2. dünya savaşından kaynaklı ağırlık verilecek ihtiyaçlar farklı alanlarda olduğu için biraz askıya alınmıştır. Nihayet 2.dünya savaşı sonrasında tekrar bu konuya hız verilmiştir.
Oluşan talep diğer enerji kaynaklarının artması ve maliyetlerinin düşmesi ile düşmüştür ve herkes doğalgaz veya diğer yer altı kaynaklarından oluşmuş enerjilere yönelmiştir. Taki 1973 lü yıllardaki enerjide oluşan yokluğa kadar. İnsanların beyninde bu sıkıntı her geçengün dahada kazınarak ısı pompasına daha fazla ağırlık verilmeye başlanmıştır.

Her geçen gün teknolojisi artan ve kullanıcı sayısı çoğalan ısı pompaları 90lı yılların başından itibaren kullanımı daha fazla hale gelmiştir.

Ülkemiz gelişim konusunda diğer avrupa ülkelerinin biraz arkasında geldiği için bu teknolojidende uzun bir süre mahrum kalmış bulunmaktadırlar.  90lı yıllarda yavaş yavaş kullanmaya başlayan ülkemiz insanı halen istenilen ve düşünülen sayıya ulaşmış değillerdir.

Diğer yer altı kaynaklarının azalmasından kaynaklı ve bu azalmaya bağlı olarak ciddi bir fiyat artışından kaynaklı bundan sonraki süreçte ülkemizdede ısı pompaması kullanımında ciddi yerlere geleceğinden şüphem yoktur.

Isı Pompası Verimliliği

Isı pompasının verimi veya verimsiz olması bir çok etkene bağlı olarak değişim göstermektedir. İlk etken ısının karşılandığı kaynakla alakalıdır. Isı kaynaklarımız yukarıda saydığım gibi ya hava kaynaklıdır , ya toprak kaynaklıdır yada su kaynaklıdır. Bu kaynakların herhangi birisinde oluşan olumsuzluk sistemin verimini etkilemeye birebir etkilidir. Günümüzde türkiyede yeni yeni toprak kaynaklı ısı pompası çeşiti başladıysada genellikle kullanılan ve bildiğimiz yaygın kaynak kullanımımız havadır.  Havadan kaynaklı ısı pompalarında havadan suya enerji nakli veya havadan havaya enreji nakli yapılarak kullanılmaktadır.  Hava kaynaklı olarak çalışan bu sistem havanın ısınması veya soğuması ile anlık olarak verim değişikliği gösterir ve bir noktada devamlı çalışmaz.

Isı pompalarının verimine dayalı ikinci belirteceğimiz konu ise kaynaktan gelen enerjinin doğru bir şekilde kullanılmasıdır. Bildiğimiz gibi havadan suya enerji nakli yapan bir ısı pompası ile çalıştığımız için suyun oluşturduğu sıvaklıklar 35-45 dereceleri geçmez. Bu sebeple düşündüğünüz sistem yerden ısıtma, radyatör , duvardan ısıtma v.s hangi konulu ise bu derece baz alınarak hazırlanması gerekmektedir. Aksi taktirde bir verim alamazsınız ısı pompanızda boş yere çalışmış olur.

Isı pompalarında verimi etkileyecek diğer bir husus ise doğru yerde kullanımı ve doğru bir şekilde montaj edilmesidir.
Isı pompasını aşağıda vereceğim cihazlarda ısı kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

  • Yerden px borulu ısıtma sistemlerinde
  • Duvardan ısıtılan sistemlerde
  • Radyatörlü bir başka ismi ile kılıflı mobil borulu sistemlerde
  • Çok tercih edilmemekle veraber tavandan ısıtma veya tavandan soğutma sistemlerinde
  • Yine klimaya eşdeğer diğer bir ürün olan fancoil sistemlerinde
  • ve benzer sistemlerde

kullanılmaktadır. Fakat bunu kullanırken iyi hesap yapıp buna göre karar vermek gereklidir. Isıtma pompasını bu ürünlerde diğer kaynak amaçlımı kullanılacak yoksa farklı bir kaynağı varda destek amaçlımı kullanılacak. Bu iki sorunun cevabını bulduktan sonra işe yol vermek gerekmektedir.

Aksi halde gelen ısı diğer cihazların ısısına göre daha düşük olacağı için istenilen verimi sağlamayabilir. Ve akabinde ısı pompası ile alakalı şikayetleriniz artabilir. Türkiyedeki ortalama hava şartlarını göz önünde bulundurursak eğer ısı pompasını diğer cihazlara destek amaçlı kulanmamızda fayda vardır.

Isı Pompası Çalışma Prensibi Nedir ?

Isı pompaları olujan enerjiyi saydığımız hava , toprak veya su kaynağından alarak diğer istenilen yerlere ulaştıran cihazlardır.

Isı pompaları istenilen amacı karşılarken tam zıt yönde reaksiyon gösterirler. Örneğin ısı pompasından ısıtma istenildiği zaman bu cihazlar soğur , yine aynı şekilde soğutma istenildiği zaman cihazlarda ısınma ve yüksek sıcaklık çıkma sağlanmaktadır. Buna en yakından klimadaki dış ünitelerden şahit olabilirsiniz. Bulunduğu ortamı istenilen soğuklukta tutmasına rağmen dış ünitenin fanında yüksek derecede sıcaklık üflemektedir. Aynı şekilde buz dolaplarımızın içerisi istenilen soğuklığa ulaşmasına rağmen arkasındaki motoru ellediğimizde ne kadar sıcak olduğunun farkına varabiliriz.

Sıcaklık veya Soğuk bir ortam için ısı pompasından enerji aldığımız zaman ısı pompasının elektrikli olmasından kaynaklı bir miktar elektrik hacamaktadır. Örneğin 2 kilowatlık bir enerki ile 9 kilowatlık ısı veya soğutma elde edilebilmektedir.

Kısaca Isı pompasının çalışma mantığı elektrik gücü sayesinde bir ortamda bulunan ısıyı diğer bir ortama pompalamaya yarayan cihazlardır.

 

Isı pompası ile alakalı değinmemizi istediğiniz farklı konuları bu yazımıza yorum bırakarak bildirebilirsiniz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.