Kombi Bakımı Nasıl Yapılır

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır

Kış aylarının gelmesi ile beraber merkezi sistem olmayan dairelerde hararetli bir telaşe kendini gösterir. Daire sakinleri “Kombi bakımı nasıl yapılır, Kombi bakımı yapma resimli anlatım ” gibi sorular eşliğinde internet alemini kolaçan ederler.

Kombi, evlerimizde veya kullanım alanlarımızda kullanma suyu ihtiyaçlarını ve ortam ısıtması ihtiyacımızı karşıladığımız küçük kapasiteli ısı cihazlarıdır. Her cihazın olduğu gibi kombininde belli bakımlara ihtiyacı vardır.

Kombi Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Kombi bakımında günlük ve belirli zaman aralıkları içerisinde yaptırma gibi iki farklı bakım çeşidi vardır. Günlük bakımın en önemlisi üzerindeki manometre sayesinde kombi basıncını sürekli takip etmemiz gerekmektedir. istenilen basınçta stabil bir şekilde kalmasını sağlamalıyız. Kombi sürekli çalıştığı zaman basınç düşer ve basıncı yükseltmek için manometre altındaki musluğu ile oynayarak basıncı yükseltebiliriz.
Kombiyi kapattığımızda içerisindeki su soğur ve tam tersi etki yapabilir. Manometre göstergesi yükselebilir , bu durumdada tam tersi boşaltım yapmamız gerekmektedir. ( Genellikle banyolarda boşaltma vanası bulunmaktadır)
Yeni nesil kombilerde su alma işlemini kombi otomatik sağlamaktadır. Bu konu ile alakalı olası bir anlamadığınız konu hakkında kombinin yetkili servisi ile görüşebilirsiniz.

kombi-havasi-nasil-alinir

Radyatörlerin, Peteklerin Havası Nasıl Alınır

Kombi bakımında günlük kontrol etmeniz gereken bir başka detay ise peteklerin havalarını almaktır. Radyatörlerde hava oluşmasının sebebi ısınma soğuma farkından kaynaklanmaktadır. Yani kombi uzun bir süre kapalı kalır ve içerisinde su soğursa , tekrar açtığımızda su ısınırken hatta hava yapar. Peteklerde oluşan hava kombinin sirkülasyon pompasının çalışmamasına engel olduğu için , hem petekleriniz ve eviniz ısınmaz hemde pompaya zarar verebilirsiniz.

Radyatörlerin havasını çok basit bir şekilde alabilirsiniz. Radyatörlerin sağ veya sol üst bölümünde kare şeklinde bir purjör vardır. Bu purjörü varsa purjör anahtarı ile , yoksa düz bir tornavida yardımı ile çevirerek hattın havasının çıkmasını sağlayabilirsiniz. Hava çıkıp tam su çıkmaya başladığı sırada purjörü kapatarak radyatörün havasını almış olursunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra hattaki basınçda da azalma olacağı için kombinin üzerindeki manometreyi tekrar kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Radyatörlerin Suyunu Değiştirme Nasıl Yapılır

Radyatörlerin suyunu değiştirme işide sürekli olarak yaptığımız bakımlardan ziyade, kışa girerken bir kere yapmamız yeterlidir. İçim rahat etsin diyenler için kış ortasında bir kere daha yapabilirsiniz. Su boşaltma işlemini banyolarınızda bulunan boşaltma vanası yardımı ile yapabilirsiniz. Su boşalırken aynı zamanda manometre altındaki su doldurma vanasınıda açarsanız sirkülasyon yardımı ile içerisindeki eski pis su tamamen çıkar. Pis su bittikten sonra vanayı tekrar kapatabilirsiniz.

Yazımız sizlere bilgi vermek amacı ile yazılmıştır. Olası bir sıkıntılı durumda sorumluluk kabul etmeyiz.

İstenmeyen durumlarda yetkili servisler ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.