PXB Borulu Kalorifer Tesisatı

PXB Borulu Kalorifer Tesisatı

PXB Borulu Kalorifer Tesisatı

Merkezi sistem tesisatlarından ısıtma kazanından bir adet kolon tesisatı yapılır. Tek bir kolondon çekilen tesisattan her katta ayrı , ayrı girişler veriler. Bulunan girişler bir kollektörde son bulur ve kollektör aracılığı ile ısınması sağlanacak bölgelere pxb uçlu vanalara takılan pxb veya pxa boruları ile ısıtma hattı çekilir. Çekilen pxb borular iki şekildedir. Gidiş suyu kırmızı renkli pxb boru ile çekilir, Birde dönüş suyu için mavi renkli pxb boru çekilir.

Pxb boruları şapatılmadan önce kılıflı bir şekilde döşenir. Döşeme sırasında ezmemek için boruların sadece üzerine ince bir şap atılabilir. Radyatör hatlarına gelen kılıflı borular radyatöre girmeden köşe düzeltici kullanılması gerekmektedir. Çıkan px borular radyatör vanalarına, Krom boru uzatmalarına veya köşe dönüş vanalarına bağlanır.

PXB Borulu Kalorifer Tesisatı, Mobil sistem kalorifer tesisatı veya kollektörlü kalorifer tesisatı olarakda bilinmektedir. Eski yapıların dönüşümünde kırım işi çok olacağı için yeni yapılarda şap dökülmeden önce yapılmaktadır. Px-b boruların KESİNLİKLE kılıflı olması gerekmektedir.

PX-B Boruları Kılıflı mı Olması Gerekli

Şap altına çekilecek pxb boruların kesinlikle kılıflı olması gerekmektedir. Daha sonraki tadilatlarda , boru ezilmelerinde veya şap üzeri döşemelerin zarar görmemesi için kılıflı olması gerekmektedir.

Kılıflı Boru Tesisatının Özellikleri

  • Sıradan tesisatlara göre işçilik oranı daha düşüktür. Sıradan tesisatlarda çekilen fazla kolonlu tesisatların aksine bir tane kolon ile işçilik giderini çok çok aşağılara çekebilirsiniz.
  • Yine sıradan tesisatların kazan dairesi çıkışındaki izolasyon işçiliğinden v.s de kurtulmuş olursunuz.
  • Fazla kolonlu tesisatlarda delme işlemi v.s de çok olacağı için ekstra maliyetleri ortadan kaldırmış olursunuz
  • Kılıflı sistem tesisatta boru içinde bir arıza veya tıkanıklık olduğu zaman ileride içindeki boruyu çekerek tadilatını veya değişimini yapıp tekrar içerisine sokabiliriz. Diğer şekilde kırma dökme işi çok fazla olacaktır.
  • Görsellik bakımından hoş bir görüntü çıkar ortaya çıkar
  • Her radyatörü tek tek kontrol edip , istenileni kapatıp, isteneni açabilirsiniz.
  • Kılıflı boruların dayanma gücü diğer tesisat borularına göre daha fazladır.

Kılıflı PX-B Borular

Kılıflı PXB Borular plastik elektrik borusu şeklinde kılıf içerisinden geçirilerek kullanılan polietilen borulardır. px borulardaki kılıf kullanmanın bir diğer amacı ise ısınma soğuma esnasında oluşan değişimler sayesinde şap üzeri döşemeye zarar vermemesi içindir.

Kılıflı PX-B Borular Nerede Kullanılır

  • Yeni Sistem Kalorifer Tesisatlarında
  • Yeni binalarda kombi tesisatlarında
  • Yerden ısıtma sistemlerinde (PXA da sıklıkla kullanılmaktadır)

Bu tür tesisatlar radyatör ısıtmasına uygun her yapıda kullanılabilmektedir.

 

Konu ile alakalı soru veya yorumlarınızı konu altından yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.