Sirkülasyon Pompası Seçimi

Sirkülasyon Pompası Seçimi

Sirkülasyon Pompası Seçimi, Sirkülasyon Pompası Hesaplama

Tesisat bir yapının en önemli unsurlarından biridir. Herhangi bir yapıyı insana benzettiğimizi düşünürsek eğer , Tesisat bu yapının damarları ve sirkülasyon pompasınıda kalbi diye nitelendirebiliriz. Nasilki Kalp insan vücudundan kan pompalıyor , Sirkülasyon pompasıda tesisatın ihtiyacı olan suyu basıyor.

Sirkülasyon Pompası Kullanım Alanları

Sirkülasyon pompası tesisat diye tabir edilen her yerde olur ve olmasıda gerekir. Bu kimi zaman küçük , kimi zaman büyük , kimi zamanda devasa boyutlara ulaşabilir. Sirkülasyon pompasının büyüklüğü veya küçüklüğü yaptığınız doğru seçimle ortaya çıkar.

Sirkülasyon pomplarının kullanım alanlarını genellikle radyatör hattı olarak biliriz(Sektör Bilgisi Olmayan Bir Kişiye Anlattığımızı Düşünüyoruz). Fakat gelişen teknolojinin tüm cihazlarında sirkülasyon pompasını görebiliyoruz.

Sirkülasyon Pompası Nasıl Seçilir

Sirkülasyon pompası ikiye ayrılır. Kuru rotorlu sirkülasyon pompası ve Islak rotorlu sirkülasyon pompası olarak.
Öncelikle aşağıda indireceğiz Excel dosyada belirtilmiş program vasıtası ile kapasitenizi belirliyorsunuz. Kapasite belirlendikten sonra kapasitenin büyüklüğüne göre , Eğer ıslak rotorlu sirkülasyon pompası seçimi ise ilgili markaların eğrilerinden veya online seçim programları yardımı ile model seçebilirsiniz. Kuru rotorlu pompa kapasitesi çıkması durumunda Standart pompa veya Mas pompa gibi markaların web sitelerinde online seçim programları mevcuttur burdan seçim yapabilirsiniz. Yaptığınız seçimleri diğer markalarda da kullanabilirsiniz ( %80-90 uyum sağlar)
Pompalarda tüm markaların eğrileri ve modelleri birbirlerine yakın olduğu için çok zorlanmazsınız. Örneğin standart pompanın seçiminde SNL 80-200 2,2 KW Bir pompa , Mas da INM 80-200 2,2 KW pompa ile muadildir.

Not olarak : Sirkülasyon pompası kapasite seçim excelimiz , radyatör hattı ve yerden ısıtma hattı için kapasite belirtleme amacı ile kullanılmaktadır.
Diğer büyük cihazların ( chiller , ısı geri kazanım v.s) kapasiteleri mekanik tesisat projelerinde hesaplanarak size verilir.

Sirkülasyon Pompası Seçimi

 

Yazımız bilgilendirme amacı ile yazılmıştır , bağlayıcılığı yoktur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.