Yakıt Tankı

25.11.2017
3.071
Yakıt Tankı

Yakıt Tankı Nedir ?

Değerli mekanikbilgi.com takipçileri bu yazımızda da sizlere yakıt tankı hakkında geniş bilgiler vereceğiz.

Yakıt Tankları adından da anlaşılacağı üzere yanan yakıtın depo edildiği basınçlı bir tankdır. Bu yakıt tankları genellikle Akaryakıt, Mazot, Fuel Oil ve farklı yanıcı yağları depoalamak amacı ile kullanılmaktadır.

Yakıt tankları kullanım yerine göre yer altı veya yer üstü olarak üretilmektedir. Ve  yakıt tankları içerisinde bulunan yakıtın cinsine göre ısıtıcılı yakıt tankı ve ısıtıcısız yakıt tankı olarakda üretilebilmektedir.

Şimdi özet olarak geçtiğimiz yakıt tanklarını tek tek başlıklar altında ele alalım.

Yer Altı Yakıt Tankları

Yer altı yakıt tankları adındanda anlaşılacağı üzere zemin kazı yapılarak zemin altına yerleştirilir ve zemin üzeri kapatılarak kullanılan yakıt tanklarıdır. En ucuz yakıt tankı çeşitidir sebebi ısı izolason, ısıtıcı , ayak , sehba gibi ek malzemelerin kullanılmamasından kaynaklanmaktadır.
Yer altı yakıt tankı alımı yapmadan önce şartnameniz de belirtilen özellikleri güzel bir şekilde okuyup ona göre sipariş vermek gerekmektedir. Aksi halde yukarıda saydığımız özellikleri dahil etmeniz imkansız hale gelecektir.

Yer Üstü Akaryakıt Tankları

Yer üstü akaryakıt tankları ise yer altının zıttına yerin üzerinde konumlandırılan yakıt tanklarıdır. Yer üstü akaryakıt tanklarının çok çeşiti ve bu çeşite göre kullanılan çok fazla özellik bulunmaktadır.  Sipariş aşamasında bu durumu iyi düşünüp ne eksik bir bilgi ile yakıt tankı imalatı yapmak vede gereksiz özellikli bir yakıt tankı imalatı yapmak doğru değildir.

Yer üstü Akaryakıt Tanklarını alt başlıklarda açalım

Tek Cidarlı Yakıt Tankı

Cidardan kasıt tankın dış yüzeyini kaplayan sacdan bahsetmektedir. Tank eğer tek kat sacdan yapılmakta ise tek cidarlı yakıt tankı adını almaktadır. Bu tarz yakıt tanklarında olaki delik veya kaynak hatası olması ihtimaline karşın sızıntı olma durumu düşünülerek bir beton havuz veya kenarlarına set yapmak önerdiğimiz durumlardandır.

Çift Cidarlı Yakıt Tankı

Çift cidarlı tanklar yakıt tankını sarmalayan sacın üzerine ekstradan bir kat daha sac çekip kaynatılarak oluşan yakıt tankıdır. Çift cidarlı yakıt tankları tek cidarlı yakıt tankına göre hatalı çıkma ihtimali daha düşük olsada , eğer imkan ve ihtimal var ise aynı havuzu veya seti kullanabilirsiniz.

Isıtıcılı Yakıt Tankı

Isıtıcılı Akaryakıt Tankları tank içerisindeki sıvının ilgili cihaza gitmeden önce biraz ısıtılarak cihazın daha çabuk yakmasını sağlamasına vesile olmaktadır. Isıtıcılı yakıt tankları genellikle fuel oil veya mazot yakıtlı brülörlerde kullanılmaktadır. Mazot veya fuel oil brülöre gelmeden ısıtılması sağlanmaktadır.

Prizmatik Yakıt Tankı

Prizmatik yakıt tankı adından da anlaşılacağı gibi prizmatik tipte üretilen yakıt tanklarıdır. Aynı zamanda diktörtgen yakıt tankı veya kare yakıt tankı olarakda isimlendirilmektedir. Prizmatik yakıt tankları genellikle jeneratör yakıt tankı olarak kullanılmaktadır.

Dik Tip Yakıt Tankı

Dik tip yakıt tankları kapladığı alan diğer yakıt tanklarına göre daha küçük olduğu için tercih edilmektedir. Kuracağınız alanın yeri dar ise dik tip yakıt tankı kullanabilirsiniz.

Paket Tip Yakıt Tankı

Paket Yakıt Tankları , işini en kolay hale getirmek isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Yakıt deposunun yanında , yakıt sayacı, elektrik panosu ve hatta yakıt pompalarının birarada olduğu yakıt tankıdır. Bu tip yakıt tanklarını montaj alanına ulaştırdıktan sonra en hızı şekilde kullanabileceğiniz yakıt tanklarıdır.

İzolasyonlu Yakıt Tankı

İzolasyonlu yakıt tankları her zaman istenmemekle beraber zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. İzoleli yakıt tankları yer altı haricindeki tüm yer üstü yakıt tanklarında kullanılabilir bir özellikdir. Amacı içesindeki yakıtın sıcak veya soğuktan etkilenmemesidir. Bu tip yakıt tanklarında izolenin üzeri galvaniz bir sac ile kaplanarak daha görsel bir hale getirilebilmektedir.

Jeneratör Yakıt Tankı

Jeneratör yakıt tankları genellikle izoleli ve üzeri galvaniz sac kaplamalı aynı zamanda ısıtıcılı bir şekilde yapılmaktadır. Amacı jeneratörlerin kullanacağı yakıtın depolaması ve ısıtılmasını sağlamaktadır. Jeneratör yakıt tankları genellikle otomasyonlu bir şekilde yapılmaktadır.

 

Yakıt tankı alım düşünceniz var ise iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Yakıt tankı üretimi yapan firmalara yönlendirme yapalabilmekteyiz.

Farklı sorularınız ile alakalı konu altına yorum bırakarak ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.